Epoksi Boya Resim Galerisi

epoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksiepoksi
Yazdır
PDF

Epoksi Boya

Administrator tarafından yazıldı. on .

Fayanslarını boyatmak isteyip ilgili boya hangisi bilmeyenler için,veya zemin kaplama için çözümler arayanlar için Epoksi Kaplama sistemleri ve yapılabilecekler.Buyurun yazımız.
Epoksi boya toz, kir ve leke tutmaz, tozutmaz, su geçirmez. Epoksi boya Kimyasal etkilere dayanıklıdır.Sürtünme ve aşınmaya dayanıklıdır.
Epoksi boyanın temizliği kolaydır, hijyeniktir, Epoksi boya bakteri üremesine izin vermez.Epoksi boya hızlı ve kolay uygulanabilir, kürlenme süresi kısadır..
Epoksi boyanın yapışma niteliği yüksektir.Darbelere karşı yüksek mukavemeti vardır.Epoksi boya geniş alanlarda tek parça, derzsiz uygulanabilir.İstenilen renkte yapabilirsiniz.

Epoksi nedir? Epoksi, suya, asitlere ve alkaliye dirençli, zaman içerisinde bu direncini yitirmeyen, yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir.
Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki tarafını çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Cam veya karbon elyaf ile epoksi birlikteliği mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve bir iki hafta içinde kürlenerek nihai sertliğe ulaşır.

Epoksi, inşaat alanında da çok yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde (filiz ekimi) kullanılır. Betonarme içine ekilen donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir.

Epoksi, ayrıca boya veya astar olarak da uygulanmaktadır.
Epoksi; endüstriyel üretim tesisleri, gıda üretim tesisleri, tekstil fabrikaları, ilaç fabrikaları, entegre büyükbaş hayvan çiftlikleri süt sağım ve sağmal üniteleri, hastaneler, okullar, elektrik santralleri, depolar, yükleme boşaltma alanları, montaj alanları, oto galeri, gösteri alanları, boyahane ve bakım üniteleri, otoparklar, servis alanları ve benzeri tesislerde, betonun aşınma, darbe ve kimyasal dayanımını arttırmasından ötürü zemin kaplaması olarak da  da kullanılmaktadır. Kaplanmış alanların, tozumazlığın artması, çeşitli sıvıların emiliminin ortadan kalkması, kolay temizlenebilmesi ve bakteri oluşumunun engellenmesinden dolayı hijyen standartları yükselir.


Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Notları:

  • Yapılacak olan epoksi veya diğer kaplama uygulamalarının ehil kişilerce yapılması gerekmektedir. Bu konuda bizden fiyat ve danışmanlık alabilirsiniz.
  • Endüstriyel zemin kaplama uygulamaları özel ihtisaslaşma istemektedir. Yapılacak olan en küçük bir hata bile imalatın bozulmasına sebep olmaktadır. Uygulama yapmadan önce epoksi kaplamalar konusunda uzmanlığına güvendiğiniz, ehil bir firma ile görüşmelisiniz.(Netboya.Com Fiyat alın)
  • Yüzey hazırlığı işin yarısıdır, yüzey hazırlığı yaparken çok titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir.
  • Nemli, ıslak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.
  • Negatif nem veya su etkisi olan alanlar var ise gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Epoksi esaslı ürünlerde karışım yapıldıktan sonra işleme süresi kısıtlıdır. Yüksek sıcaklıklarda bu süre azalır, düşük sıcaklıklarda uzar. İmalat yapılırken bu durum göz önüne alınmalı, uygulayabileceğiniz kadar malzeme karıştırılmalıdır.
  • Karışım kabında reaksiyona geçen epoksi uygulanmamalıdır.
  • Karışım oranlarına titizlikle uyulmalıdır.

İşte Epoksi Hakkında Sıkça Sorular Soruları Epoksi Boya Konulu sayfamıza ilave ettik.İyi Okumalar..

               

Epoksi Boya Önce endüstriyel alanlarda sonra evlerde moda oldu

Epoksi; reçine esaslı, parlak ve sert görünümlü bir son zemin döşeme sistemi. Türkiye’ye 1980’lerin sonunda gelen epoksi kaplama sistemi başta petrokimya endüstrisi olmak üzere sanayinin birçok alanında kullanıldı.

"Her şey her yere uyar" düşüncesinin artmasıyla, epoksinin kullanım alanları da yıllar içinde genişledi. Artık fabrikalar, hastaneler, evler, ofisler, mağazalar, okullar ve oteller var. Özellikle endüstriyel alanlar için üretilen kaplama sistemi, yenilik arayan mimarlar tarafından son dönemlerde ev dekorasyonunda çok sık tercih ediliyor.

Epoksi Boya da Her mekana özel doku

Epoksi zeminler evlerde en çok salon, yatak odası, banyo ve koridorlarda kullanılıyor. İstendiğinde duvarlara uygulanabilse de bu çok sık tercih edilmiyor. Banyo döşemelerinde ıslak zeminin kaymasını önlemek için kumlu, garaj döşemelerindeyse lastik kaymasını engellemek için portakal kabuğu dokulu ya da kumlu epoksi kaplamalar yapılması gerekiyor.

Epoksi Boya Sadece iç mekanlara

Hava değişiklikleri, yüksek sıcaklık ve güneş ışınları epoksi için zararlı. Bu yüzden teraslara ve açık alanlara uygulanması sakıncalı. Hava değişikliği ve sıcaklık, epoksinin zeminden ayrılmasına neden oluyor. Ancak güneş altında kalmadığı takdirde 60 derece sıcaklığa kadar etkilenmediği için banyolarda rahatlıkla kullanılabiliyor. 60 derecenin üstünde sıcaklığa maruz kalan alanlar için poliüretan katkılı olanlar tercih ediliyor.

Epoksi Boya yı Altına Tablo Koyun Desenli Yapın

Epoksi kaplama sistemleriyle zemine değişik desenler de verilebiliyor. Örneğin; duvardaki bir tablo veya istediğiniz bir resim zemine yerleştiriliyor ve üzeri şeffaf epoksi ile kaplanıyor. Seçeneğiniz neredeyse sonsuz...

Zeminde renk isterseniz, beyaz, siyah, bej, mavi, gri, sarı, turuncu arasından seçim yapabilirsiniz. Büyük alan uygulamalarında, tercihe göre yeni renk de yaratılabiliyor. Mevcut epoksi kaplamalarınızdan sıkıldığınız zaman üzerine farklı renk attırarak yenileme imkanınız da var. Ayrıca kaplamaları istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz de.

Epoksi Boyayı Özenli kullanım şart

Epoksi kalınlıkları, 4 milimetre ile 1,5 santim arasında değişiyor. Kullanacağınız kalınlık, mekana ve zemine konacak ağırlığa göre belirleniyor. Kullanım süreleri de seçilen kalınlığa, çevre koşullarına ve kullanım şekillerine göre değişiyor. İnce kaplamalar üç-dört yıl, orta kalınlıktaki kaplamalar beş-sekiz yıl, en kalın kaplamalar da 10 ila 15 sene dayanabiliyor.

Epoksi sağlam bir malzeme, fakat ortaya dümdüz bir zemin çıktığı için, en ufak bir leke, zemin bozukluğu, baloncuklar ve çizilme kolaylıkla göze çarpıyor. Bu yüzden çok titiz kullanılması gerekiyor. Oluşacak lekelere karşı temizleme işlemi için de profesyonel temizlik hizmeti almak lazım.

Epoksi Boya Nasıl uygulanıyor?

Epoksi istiyorsanız, öncelikle hangi amaçla istediğinize karar vermelisiniz. Kaplamanın üzerinde kullanılacak ağırlıklar ve alan belli olduktan sonra uzman bir firmayla konuşarak uygun sistemin seçimi yapılmalısınız. Örneğin çok ağır yük trafiği olan bir zemine ince epoksi kaplama yapılmamalı.

Seçim yapıldıktan sonra sıra zemin hazırlığına geliyor. Özel makinelerle yüzeydeki tabaka kaldırılıyor. Zeminin tozu endüstriyel süpürgelerle alınıp ardından astar uygulamasına geçiliyor. İşlem, seçilen kaplamaya göre kumlu veya kumsuz olarak devam ettiriliyor. Ardından ara kat uygulanıyor. Zemin hazırlıkları yaklaşık üç-dört gün alıyor. Kat uygulamaları arasında ise en az 12 saat beklemek gerek.

Kaplama malzemesinin yaklaşık 20 dakikalık bir donma süresi var. Eğer 20 dakika içerisinde malzemeyi doğru uygulayamaz veya gecikirseniz donmaya başlayıp kalitesini kaybediyor. Bütün işlemler bittikten sonra kullanım için biraz daha sabretmeniz lazım. Çünkü ilk 24 saatten sonra zemin üzerinde sadece yürüyebilirsiniz. Zemine koyacağınız mobilyalar için de bir hafta beklemelisiniz.

Epoksi Boya da Bunlara dikkat edin

Epoksi Boya, nemi alınmamış beton üzerine uygulanırsa baloncuklaşma oluşuyor. Çünkü epoksi neme karşı hassas. Özellikle, toprağa oturan bir beton üstüne yaptırıyorsanız nem ve izolasyon testleri şart.

Zemin kadar kaplama yaptırdığınız mekanın ısısı da önemli. Epoksi yapılması için ideal sıcaklık 20 derece. Beş derecenin altındaki havalarda uygulama yapılmamalı.

İnce kaplama yapılan zemine fazla ağırlık olursa aşınmalar, belirli noktalarda erimeler ve kalkmalar gerçekleşiyor. Epoksi kaplamanın bir alanında kalkma yaşanırsa hemen önlem almak gerekiyor. Çünkü ufacık bir nokta büyük aşınmalara sebep olabiliyor.

Şap işçiliği ve kaplama uygulanacak betonun sağlamlığı konusunda dikkatli olmalısınız. Beton sağlam değilse, en iyi marka epokside bile hasar oluşabilir. Sağlam olmayan zeminler çeşitli tekniklerle epoksi uygulanabilir hale gelebiliyor.


Neden Epoksi?

Ekleme yöntemiyle yapılmadığı için bakteri ve kirin çoğalabileceği noktalar yok. Malzemesi hijyenik ve toz oluşturmayan bir yapıya sahip. Bu yüzden okul ve hastanelerin zeminlerinde de tercih ediliyor. Aşınmaya karşı son derece dayanıklı endüstriyel bir malzemeden yapıldığı için özellikle evlerde çok fazla aşınmıyor.

 

 

Epoksi Boya Fotoğraf Galerisi

Epoksi Boya Video Galeri

Bizden Fiyat Alın Keşif ve Danışmanlık! Ücretsizdir.

Fetihtepe Mh. Sivas Sk. N:33 ((Sivas Parkı Yanı) Okmeydanı) İstanbul info@netboya.com

0212 256 26 84 - 0533 763 77 07 - 0542 216 45

Yorumlar  

 
#13 koray 25-09-2012 00:09
mutfagada uygulayabilirmi yim top [ ]0 m2 self leving duz parlak bej rengi salon koridor mutfak ve banyo ya yaptirmak istiyorum fiyat da rica edicem , hem [ ]0 m2 hem 1000 m2 icin ayri fiyat almak isterim yer pendik
Alıntı
 
 
#12 cihan yıldırım 19-09-2012 18:10
iyi günler... epoksi nin metrekare fiyatı ne kadar acaba ve renge göre fiyatı değişiyor mu? teşekkürler
Alıntı
 
 
#11 ali 22-05-2012 08:32
selamlar halıfleks uzerıne uygulanabılırmı bu yontem
Alıntı
 
 
#10 BASARAN 30-07-2011 12:57
Metal yüzeylere uygulanan epoksi boya benzinle cözülmeye uğruyormu? Benzin depolerınınn içi ne tür bir boya ile boyanabilir.Ayrıca paslı yüzeylerin pasdan arındırılmasınd a ne tür kimyasallar kullanmak gerekır.Asitle pas temizlenirse temizleme sonrası ne tür bir baz ile nötürlenmelidir .
Teşekkürler
Başaran
Alıntı
 
 
#9 ercan aslan 05-04-2011 23:34
biz boya imalatçısıyız.uygulanmış bir epoksi zemin kaplama üzerine renk değişimi yapmak istiyoruz ne önerirsiniz.
bizim işlerimize bir işçilik ücreti verirmisiniz
Alıntı
 
 
#8 inan 17-03-2011 19:28
iyi günler ben mardın\kızıltep eden inan kanat insaat malzeleri satıyorum epoksi boyanızın fiyat listesini email olarak atabilirmisiniz
Alıntı
 
 
#7 Caner 10-02-2011 23:02
epoksi boyanın metre karasini kaca yapıyosunuz acaba bi yerden fiyat aldım ben biraz ucuk geldi 30 euro olurmu yaa
Alıntı
 
 
#6 fuat guveri 03-08-2010 02:24
zemin mermer kaplı yerden ısıtmalı evin zeminine epoxi uygulaması yapılabilirmi? sürekli ısı bu malzemeyi bozarmı?
Alıntı
 
 
#5 hüseyin güclü 23-05-2010 12:30
serlestiriciyi nekadar kullanmalıyız 20 kloluk kovaya
Alıntı
 
 
#4 ömer 26-04-2010 23:50
selamlar..dürüst olmam gerekirse bende boyacıyım.malzeme ve işçilik maliyeti,malzem e hazırlanış şekli konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.saygılarımı sunuyorum....
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

dekorasyon
dekorasyon
dekorasyon
dekorasyon
dekorasyon
dekorasyon
dekorasyon
dekorasyon