Epoksi Güvenlik

Dikkat etmeniz gerekenler1     bilgilerime göre, epoksi kanserojen değil. Ancak, uzun süreli temasta alerji yapabiliyor. Bu nedenle epoksi ile çalışırken eldiven (lastik ameliyet eldiveni, bulamazsanı...

Epoksi Macunlama

Kalınlaştırılmış epoksi ile yapıştırdığınız parçaları sıkmış olduğunız zaman epoksinin birazı aradan taşacaktır. Bu taşan bölümü almaktansa parmağınızla yahut herhangi bir şeyle yapışma bölgesi boyunc...

Epoksi Laminasyon

Laminasyon tekne yapımcılığında karşılaşılan birçok sıkıntı için zarif bir çözüm sunmakta. Örneğin D4’ün dümen palası yahut salmasında olduğu şeklinde kalın bir kontrplak gerekebilir ve bu sizde bulun...

Elyaf Epoksi

Elyaf uygularken ince epoksi kullanıyorsunuz. Elyafı yayın, üzerine biraz epoksi dökün ve rulo ile yahut plastik ile gösterim. Elyafla kontrplak arasında hava kabarcığı kalmamasına dikkat edin. şayet ...

Epoksi Yalıtım

Ahşap yahut kontrplağınızı suya karşı izole etmek istediğinizde ince epoksi kullanıyorsunuz. Bu iş için bir fırça kullanılabilir, ama fırçayı nihayetinde çöpe atmanız gerekiyor çünkü donan epoksiyi hi...

Epoksi Nedir

Epoksi Ayrı kaplarda gelen iki şurup kıvamında bileşenden oluşuyor: “reçine” ve “sertleştirici”. Epoksi sisteminin üreticisine nazaran değişen oranlarda bu ikisini karıştırıyorsunuz. Müsait miktarda k...

More From: Epoksi Boya Epoksi

Epoksi Boya

Epoksi Boya ; endüstriyel üretim tesisleri, gıda üretim tesisleri, tekstil fabrikaları,ilaç fabrikaları, entegre büyükbaş hayvan çiftlikleri süt sağım ve sağmal üniteleri, hastaneler, okullar, elektrik santralleri, depolar, yükleme boşaltma alanları, montaj alanları, oto galeri, gösteri alanları, boyahane ve bakım üniteleri, otoparklar, servis alanları ve benzeri tesislerde, betonun aşınma, darbe ve kimyasal dayanımını arttırmasından ötürü zemin kaplaması olarak da da kullanılmaktadır.

Epoksi Kaplama alanların, tozumazlığın artması, çeşitli sıvıların emiliminin ortadan kalkması, kolay temizlenebilmesi ve bakteri oluşumunun engellenmesinden dolayı hijyen standartları yükselir.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.netboya.com/epoksi-boya.html#sigProGalleria77ddcf7719

Epoksi Boya da Dayanıklılık

Fayanslarını boyatmak isteyip ilgili boya hangisi bilmeyenler için,veya zemin kaplama için çözümler arayanlar için Epoksi Kaplama sistemleri ve yapılabilecekler.Epoksi toz, kir ve leke tutmaz, tozutmaz, su geçirmez. Epoksi Kimyasal etkilere dayanıklıdır.Sürtünme ve aşınmaya dayanıklıdır.

Epoksi Boya Tarihçe

Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy”. Zemin üzerine yapılan kaplama işleri için bu isim verilir.Tarihi boya kadar eskidir.Mısır’da bulunan 5.000 yıl öncesine ait bir mumyanın tutkallı boyalı kumaş şeritlerine sarılmış olduğu görülmüştür.M.Ö. 1000 yıllarında Fenike’nin Sur (Tyre) şehri mor boyasıyla tanınmıştı. Bu boya Uzak Doğu’daki bazı bitkilerden elde edilmekteydi. Teb’de bulunan M. Ö. 3000 yılına ait bir elbisenin çivitle boyandığı da anlaşılmıştır.

Epoksi de Temizlik

Epoksi boyanın temizliği kolaydır, hijyeniktir, Epoksi boya bakteri üremesine izin vermez.Epoksi boya hızlı ve kolay uygulanabilir, kürlenme süresi kısadır..
Epoksi boyanın yapışma niteliği yüksektir.Darbelere karşı yüksek mukavemeti vardır.Geniş alanlarda tek parça, derzsiz uygulanabilir.İstenilen renkte yapabilirsiniz.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.netboya.com/epoksi-boya.html#sigProGalleria0f68d08333

Epoksi nedir?

Epoksi boya, suya, asitlere ve alkaliye dirençli, zaman içerisinde bu direncini yitirmeyen, yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir.
Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki tarafını çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Epoksi Boya Nerede Kullanılır

Cam veya karbon elyaf ile epoksi birlikteliği mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve bir iki hafta içinde kürlenerek nihai sertliğe ulaşır.

Epoksi Boya, inşaat alanında da çok yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde (filiz ekimi) kullanılır. Betonarme içine ekilen donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir.

Epoksi Boya, ayrıca boya veya astar olarak da uygulanmaktadır.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.netboya.com/epoksi-boya.html#sigProGalleria709516ff18

Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Notları:

Yapılacak olan epoksi veya diğer kaplama uygulamalarının ehil kişilerce yapılması gerekmektedir. Bu konuda bizden fiyat ve danışmanlık alabilirsiniz.

Endüstriyel zemin kaplama uygulamaları özel ihtisaslaşma istemektedir. Yapılacak olan en küçük bir hata bile imalatın bozulmasına sebep olmaktadır. Uygulama yapmadan önce epoksi kaplamalar konusunda uzmanlığına güvendiğiniz, ehil bir firma ile görüşmelisiniz.(Netboya.Com Fiyat alın)

Yüzey hazırlığı işin yarısıdır, yüzey hazırlığı yaparken çok titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Nemli, ıslak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.

Negatif nem veya su etkisi olan alanlar var ise gerekli önlemler alınmalıdır.

Epoksi esaslı ürünlerde karışım yapıldıktan sonra işleme süresi kısıtlıdır. Yüksek sıcaklıklarda bu süre azalır, düşük sıcaklıklarda uzar. İmalat yapılırken bu durum göz önüne alınmalı, uygulayabileceğiniz kadar malzeme karıştırılmalıdır.

Karışım kabında reaksiyona geçen epoksi uygulanmamalıdır.

Karışım oranlarına titizlikle uyulmalıdır.

Epoksi Boya Hakkında Sıkça Sorular Soruları

Epoksi Boya Önce endüstriyel alanlarda sonra evlerde moda olduEpoksi; reçine esaslı, parlak ve sert görünümlü bir son zemin döşeme sistemi. Türkiye’ye 1980’lerin sonunda gelen epoksi kaplama sistemi başta petrokimya endüstrisi olmak üzere sanayinin birçok alanında kullanıldı.

Epoksi Boya Tercihler

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.netboya.com/epoksi-boya.html#sigProGalleriad8a984cb2d

Epoksi zeminler evlerde en çok salon, yatak odası, banyo ve koridorlarda kullanılıyor. İstendiğinde duvarlara uygulanabilse de bu çok sık tercih edilmiyor. Banyo döşemelerinde ıslak zeminin kaymasını önlemek için kumlu, garaj döşemelerindeyse lastik kaymasını engellemek için portakal kabuğu dokulu ya da kumlu epoksi kaplamalar yapılması gerekiyor.

Hangi Zeminler İçin Epoksi Boya

Hava değişiklikleri, yüksek sıcaklık ve güneş ışınları epoksi için zararlı. Bu yüzden teraslara ve açık alanlara uygulanması sakıncalı. Hava değişikliği ve sıcaklık, epoksinin zeminden ayrılmasına neden oluyor. Ancak güneş altında kalmadığı takdirde 60 derece sıcaklığa kadar etkilenmediği için banyolarda rahatlıkla kullanılabiliyor. 60 derecenin üstünde sıcaklığa maruz kalan alanlar için poliüretan katkılı olanlar tercih edilmeldiri.

Epoksi ile Dekoratif Boya

Epoksi kaplama sistemleriyle zemine değişik desenler de verilebiliyor. Örneğin; duvardaki bir tablo veya istediğiniz bir resim zemine yerleştiriliyor ve üzeri şeffaf epoksi ile kaplanıyor. Seçeneğiniz neredeyse sonsuz...

Zeminde renk isterseniz, beyaz, siyah, bej, mavi, gri, sarı, turuncu arasından seçim yapabilirsiniz. Büyük alan uygulamalarında, tercihe göre yeni renk de yaratılabiliyor. Mevcut epoksi kaplamalarınızdan sıkıldığınız zaman üzerine farklı renk attırarak yenileme imkanınız da var. Ayrıca kaplamaları istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz de.

Epoksi Boya da Şartlar

Epoksi kalınlıkları, 4 milimetre ile 1,5 santim arasında değişiyor. Kullanacağınız kalınlık, mekana ve zemine konacak ağırlığa göre belirleniyor. Kullanım süreleri de seçilen kalınlığa, çevre koşullarına ve kullanım şekillerine göre değişiyor. İnce kaplamalar üç-dört yıl, orta kalınlıktaki kaplamalar beş-sekiz yıl, en kalın kaplamalar da 10 ila 15 sene dayanabiliyor.

Epoksi sağlam bir malzeme, fakat ortaya dümdüz bir zemin çıktığı için, en ufak bir leke, zemin bozukluğu, baloncuklar ve çizilme kolaylıkla göze çarpıyor. Bu yüzden çok titiz kullanılması gerekiyor. Oluşacak lekelere karşı temizleme işlemi için de profesyonel temizlik hizmeti almak lazım.

Epoksi Boyada Riskler

Epoksi nemi alınmamış beton üzerine uygulanırsa baloncuklaşma oluşuyor. Çünkü epoksi neme karşı hassas. Özellikle, toprağa oturan bir beton üstüne yaptırıyorsanız nem ve izolasyon testleri şart.Zemin kadar kaplama yaptırdığınız mekanın ısısı da önemli. Epoksi yapılması için ideal sıcaklık 20 derece. Beş derecenin altındaki havalarda uygulama yapılmamalı.İnce kaplama yapılan zemine fazla ağırlık olursa aşınmalar, belirli noktalarda erimeler ve kalkmalar gerçekleşiyor. Epoksi kaplamanın bir alanında kalkma yaşanırsa hemen önlem almak gerekiyor. Çünkü ufacık bir nokta büyük aşınmalara sebep olabiliyor.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.netboya.com/epoksi-boya.html#sigProGalleriaf0f9742aca

Şap işçiliği ve kaplama uygulanacak betonun sağlamlığı konusunda dikkatli olmalısınız. Beton sağlam değilse, en iyi marka epokside bile hasar oluşabilir. Sağlam olmayan zeminler çeşitli tekniklerle epoksi uygulanabilir hale gelebiliyor.

Neden Epoksi Boya

Ekleme yöntemiyle yapılmadığı için bakteri ve kirin çoğalabileceği noktalar yok. Malzemesi hijyenik ve toz oluşturmayan bir yapıya sahip. Bu yüzden okul ve hastanelerin zeminlerinde de tercih ediliyor. Aşınmaya karşı son derece dayanıklı endüstriyel bir malzemeden yapıldığı için özellikle evlerde çok fazla aşınmıyor.. 

View the embedded image gallery online at:
http://www.netboya.com/epoksi-boya.html#sigProGalleria386eeee44f

Epoksi Boya Fiyatları

Malzemsinin içeriğinde bulunan bazı kimyasallar yurt dışından getirilmektedir. Fiyat bu yüzden esnek olması ile birlikte koyu renkler için epoksi boya fiyatları daha farklıdır. Epoksi boya,özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulama ve hem de sonraki kullanım ömrü içinde insan sağlığına zararsız yüzeylerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmaktadır.Fiyatlar sayfamızı ziyaret ediniz.

İletişim

Netboya Erciyes Dekorasyon firmamız,yılların verdiği tücrübe ve birikim ile,konusunda uzmanlaşmış ustaları ile,Türkiye genelinde epoksi boya uygulama hizmeti vermektedir. Aynı zamanda toptan epoksi boya ürün satışı taleplerini değerlendirmektedir. Ücretsiz danışmanlık ve keşif hizmeti alabilirsiniz. Bize 7/24 ulaşabileleceğiniz telefon numaralarımız: +90 532 304 55 28 ve +90 212 534 75 49

Epoksi Boya Fiyatları

Bizimle çalıştığınızda yapacaklarımız Epoksi Boya Şartname PDF

Epoksi boya tanıtım ve uygulama kataloğu

Yorumlar   

0 #6 Emina Taysı 20-10-2016 14:54
Alıntı:
Merhaba, Hollandadan yazıyorum. Hijyen için epoksi boya önerildi. Bazı yerlerden .zeme temin ettik. Ancak nasıl uygularız.Epoksi boya nasıl uygulanır. Bizim anlayacağımız dilden epoksi boya uygul.a nasıl olur anlatırmısınız. Çok teşekür ederim.
Öncelikle epoksi istiyorsanız hangi .açla istediğinize karar vermelisiniz. Kapl.anın üzerine baskı meydana getirecek ağırlıklar göz önünde tutularak uzman dostlarımızla görüşüp doğru sistemi seçmelisiniz. Üzerine ağır yük binecek bir zemine ince epoksi kapl.ası yapılm.alıdır. Bu seçimler yapıldıktan sonrasında iş ön hazırlığa geliyor.

Hemen sonra ise epoksi t.ir macunu ile doldurulur. Epoksinin tatbik ort.ındaki rölatif rutubetin en çok yüzde seksen olması icap eder. Astar uygul.ası bittikten sonrasında mu.ele kumlu yada kumsuz kapl.a olarak sürdürülür. Daha sonra ara kat uygulanır. Tatbik esnasında kat aralarında ise minimum .. saat beklemek icap eder. Kapl.a fazlasıyla dikkat ve hız gerektiren bir işlemdir çünkü hazırlanan karışım içine atılan sertleştiriciler sayesinde .0 ila .0 dakika boyunca donabilir.Epoksi Zemin tatbik Detayları

Karışımın hazır hale getirilmesi ve yüzeye uygulanana kadar donmaya başl.ası boyanın kalitesinin z.anla birlikte düşmesine yol açar. İşlemler bittikten sonra zeminde yürüyebilmek için .. saat, üzerine yük koymak için ise . haftaya kadar beklenmelidir. Aksi taktirde uzun ömürlü yapısı ve güzel duyu görünüşü beklenilen verimde bulunmayabilir.
A. Şap ve beton yüzeylerde epoksi nasıl uygulanır?

..Zemin temizliği ve yüzey hazırlığı
Epoksi kapl.ada zemin hazırlığı en önemli aş.adır. Zemindeki kir, yağ, toz vb. Maddeler zeminden uzaklaştırıl.ı ve böylelikle epoksinin yapışmasına müsait bir zemin ortaya çıkarıl.ıdır. Bu işlemler sert olmayan zeminlerde, hafif silim makineleri ile, daha sert zeminlerde ise sert aşındırıcılar içeren zemin freze makineleri ile yapıl.ıdır. Bu işlemlerden sonrasında yüzeydeki çatlak, kırık vb. Kısımlar epoksi harç ile doldurul.ıdır.
Epoksi Zemin tatbik Detayları

Vakumlu Bilyal.a Makinesi (Blastrac) ile Hazırlanmış Bir Yüzey

Poliüretan veya epoksi zemin kapl.a-boya uygul.alarından önce betonarme yerin astar uygul.asına hazırlanmasıdır. Beton yüzeyindeki düşük mukavemetli şerbet tabakasının, gevşek parçacıkların mekanik yöntemlerle alınması ve yüzeyin pürüzlü hale getirilmesidir. Yüzey hazırlığı-dolayısı ile endüstriyel kapl.a-yapılacak zemin betonunun basınç dayanımı minimum .. N/mm², çekme dayanımı (pull off) minimum .,. N/mm² ol.ıdır.

Yüzey hazırlığı bir çeşit kuml.adır aslına bakarsak. Betonarme yüzeye çok küçük metal bilyeler fırlatılarak yapılmaktadır. Bunu yapan makine “Vakumlu Bilyeleme Makinesi” olarak adlandırılır. Blastrac markası adeta makinenin adı haline gelmiştir.

Vakumlu bilyeleme yönteminin kullanım alanlarını özetlersek:

Kapl.a, boya, astar vb uygul.alardan önce yüzeyleri hazırl.ak ve temizlemek için,

Eski kapl.aları ve havaalanındaki lastik izlerini kaldırmak için,

Otoyollar, yollar, koşu yolları ve endüstriyel tesislerdeki çizgi ve işaretleri kaldırmak için,

Yollardaki kavr.ayı ve dolayısıyla yol eminğini arttırmak için,

Geleneksel yöntemlerle, kur.sal olarak istenen ve olması gereken yüzey hazırlığı yapıl..aktadır. Endüstriyel zemin kapl.a işinde yüzey hazırlığı aş.ası çok önemlidir. Yüzey hazırlığı doğru yapılmadığında, astar zemine yeterince nüfuz edemeyecek ve vakit içerisinde meydana getirilen kapl.ada kabarma riski oluşacaktır.

Yüzey hazırlığı yaparken vakumlu bilyeleme makinesi kullanmanın en önemli faydalarından biri de; bir yandan pürüzlendirme yaparak şerbet tabakasını alması, bir yandan da yüzeyi toz, yağ ve kirden arındırarak astar uygul.asına hazır hale getirmesidir. Kısacası vakumlu bilyeleme makinesi ile pürüzlendirilen yüzeyler, astar uygul.asına hazır hale gelir.

Epoksi Zemin tatbik Detayları

Zemin aşındırma işlemi

Astarl.a, Yüzey ve Çatlak T.iratı Yapılması:
Zemindeki toz vb. .zemelerin çoğu zemin temizliği ve yüzey hazırlığı aş.asında yüzeyden uzaklaştırılmasına karşın yeniden de bir kısım toz zeminde kalacaktır. İşte astar bu tozları yüzeye yapıştırılarak üst katman ile zemin içinde köprü vazifesi görür. Ek olarak zeminde bir nem mevcut ise veya zeminden rutubet gelme olasılığı var ise yapılacak kapl.anın uzun ömürlü olması açısından rutubet toleranslı yüzey astarı kullanıl.ıdır.

Çatlak, çukur, kırıklı ve segregasyonlu bölgeler epoksi astar ve epoksi harç ile t.ir edilir. .-. mm den daha derin ve geniş alanlı t.iratlar epoksi kapl.aya uygun çimento esaslı onarım harçlarıyla da yapılabilir. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi varsa öncelikli olarak suyun gelmesi engellenmelidir.Epoksi T.iratından Önce Çatlakların Durumu

Epoksi Zemin tatbik Detayları
Ara kat uygul.ası
Son kat kapl.a öncesi zemin düzgün ol.ıdır, yüzeyinde çok fazla dalgalan.ar olm.alıdır. Çukur, çatlak, delik vb. Ksıcaklıkmlar düzeltilmelidir. Aksi takdirde bu tür çukurlar son kat kapl.ada görünür, yüzey düzgünlüğü bozulur. Bu istenmeyen bir vaziyet olduğu için son kat kapl.a öncesi ara kat uygul.ası yapılarak düzgün yüzey elde edilir.

Epoksi Zemin tatbik Detayları

Ara kat uygul.ası yapılmış yüzey

Son kat kapl.a yapılması
Ara kat uygul.asının kuruması arkasından yüzey hafifçe silim makineleri ile tekrar silinir, var ise gözden kaçan çukur, delik vb. Ksıcaklıkmlar doldurulur ve yüzeye istenilen özellikte kapl.a yapılır. (Düz, dokulu, pürüzlü gibi)

Son kat kapl.ası bitmiş yüzey

Son kat kapl.ası bitmiş yüzey
B. Ser.ik yüzeylerde epoksi iyi mi uygulanır?

Ser.ik yüzeylerde epoksi uygul.asının beton yüzeylerdeki uygul.adan çok fazla farklı değildir. Ser.ik yüzeylerde en önemli mevzu ser.ik yüzeyinin sır tabakasının aşındırıcı makinelerle alınmasıdır. şayet bu aşındırma işlemi yapılmazsa (ki böyle tatbik örneği çok fazladır) vakit içinde epoksi ser.ik yüzeyden ayrılabilir. İkinci önemli mevzu ise ser.ik derzlerinin ara kat uygul.asında t..en kapatılması gerekmektedir. Derz izleri ilave ara kat epoksi uygul.ası veya epoksi öncesi self levelling şap uygul.ası ile t..en kapanır. Ancak bundan sonrasında son kat epoksi kapl.a yapılabilir. Uzun z.an kullanılmış olan ve üzerine epoksi kapl.ası istenilen yüzeylerde ser.iklerinin sağl.lık kontrolünün yapılması çok önemlidir. Eğer ser.iklerin yerden kalkma durumu laf mevzusu ise bu epoksininde kalkması anl.ına geleceği için ne olursa olsun bu şekilde yerlerde epoksi öncesi ya ser.ik t.iratının yapılması yada ser.iğin t..en kaldırılıp self levelling şapla zeminin düzeltilmesi gerekmektedir.Epoksi Zemin uygul.a Detayları
C.Epoksi Uygulanacak Zemin Türleri

Yeni Zeminler
Toprak seviyesinde dökülen betonun öncelikle su giderleri ile alakalı müsait altyapısı oluşturul.ı, böylece betonun altında toprak seviyesinde sızan su ve oluşan nemin epoksi kapl.anın altında birikerek z.anla self levelling kapl.anın kabarması, patl.ası ve yüzeyden ayrılmasının önüne geçilmelidir.

Süpürgesiz perdahlanan betonlarda çelik .a kullanımı, yüzeyi parlatıp şerbeti yüzeye çekeceği için kullanılm.alıdır. Bu işlem helikopter tipi perdah makinesinin tepsisi yada tahta .a ile yapıl.ıdır. Betonun kürlenmesi esnasında, yüzeyde oluşacak rötre çatlaklarını ve kuvvet kayıplarını önlemek için yüzeyin iyi ıslatılması, nemli bezlerle örtülmesi ve don, yağmur ve güneş ışınlarından korunması gereklidir.

Beton zeminin üzerindeki çimento şerbetinin kesinlikle alınması icap eder. Bu tabaka betona iyice yapışık olmadığı için z.anla üzerindeki trafiğe de bağlı olarak degrade olur ve kendi üzerine yapışık epoksi tabakayı da yüzeyden alır. Bu işlem için en uygun metot kum raspasıdır. Yüzeyin ve betonun durumu göz önüne alınarak seçilen ince kum yüzeye süpürme metoduyla püskürtülerek gevşek çimento tabakası yüzeyden alınır. Tozumanın işletmeyi veya çevreyi rahatsız edeceği ort.larda ıslak kuml.a yararlıdır. Bu yöntemin dezavantajlı tarafı, soğuk havalarda hızlıca bitirilmesi ihtiyaç duyulan ilerde betonun kuruması için geçen z.andır. Silme, taşl.a ve traşl.a tipi aşındırıcı makineler de bu iş için müsait bir yöntemdir.

Çimento Şapı Dökülmesi

Şap, yüksek mekanik direnci ve yapışması çok iyi olmayan, ağır trafiğin ve darbelerin mevcut olduğu zeminlerde kullanılması doğru olmayan bir çimentolu tesviye betonudur. Şayet kullanılması kaçınılmaz ise .. cm’den aşağı bir kalınlıkta dökülmemelidir. Alt yapıdaki zemin betonun üzeri çentiklenmeli ve şap dökülmeden ..-.0 dakika önceden yapışmayı arttırıcı ve eski beton -yeni beton arasında adherans köprüsü görevini görecek katkı .zemeli çimento şerbeti sürülmelidir. Şapta kullanılacak kum granülimetrisi kaba sıvada kullanılana yakın ol.ıdır. Zımpara kağıdı yüzeyi gibi bir pürüzlülük iyi bir yapışma için idealdir.

Mozaik Döşemeler

Ön işlemler zeminin durumuna bağlı olarak değişmiş olur. Yeni mozaik zeminler ise parlatılm.alı, mümkünse hafifçe kuml.a veya mozaik silme makinesi ile kuru silinerek yada asit ile porözlendirilmelidir.

Eski Zeminler

Gözle yüzeyde rutubet tesbit edilmemesi yeterli değildir. şundan dolayı su buharı şeklinde yükselen rutubet yüzeyde konsantre olmaz ve de büyük bir yanılgıya niçin olabilir.

Zemin çatlakları iyice incelenmeli, var ise dilatasyon derzlerinin ehil olup olmadığı, derz dolgu .zemesinin lüzumlu elastikiyette olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dolgular z.an içinde esnekliğini yitirmiş kenar ve köşeleri kırılmış derzler gerek boşaltılarak epoksi harçlarıyla doldurulduktan sonrasında, gerekse lokal t.iratlarla epoksi kapl.a öncesi hazırlanırlar. Bazı hallerde ise mevcut eski zemin uygul.a için elverişli olmayabilir. Bu durumda betonun üzerine .-.0 santimetre genişliğinde yeniden bir beton dökmek daha ekonomik ve süratlidir.
Alıntı
0 #5 Cigdem 26-07-2016 07:02
Banyo fayanslarini boy.ak istiyorum nasil bir as.a ve urunler tavsiye edersiniz birde yerleri de boyayanilirmiyim banyoda dusakabin yok dev.li suya maruz kalmasinda priblem cikar mi yardimci olursaniz cok tesekkur ederim
Alıntı
0 #4 İsmail Kurt 24-05-2016 04:17
Epoksi konusunda internettte saatlerce araştırma yaptım en net ve güzel bilgiyi sitenizde buldum teşekkürler.
Alıntı
0 #3 Net Boya 11-01-2016 10:34
Alıntı:
İki bileşenli, solventsiz epoksi reçine nedir ? acil yardımınzı rica edyrm
Özellikle teknelerde, yaş. alanları da dahil tüm ahşap aks.da,
ahşabın gözeneklerini doldurarak su emiciliğini engeller ve katlar
arasında yapışmayı iyileştirir. Mikrofiber takviye
si ile elyaf ve ahşap
yapıştırıcısı olarak kullanılır
Alıntı
0 #2 Kemal 11-01-2016 10:28
İki bileşenli, solventsiz epoksi reçine nedir ? acil yardımınzı rica edyrm
Alıntı
+1 #1 Ahmet Yasin 21-12-2015 19:50
Hayırlı olsun.Sektörün içinden gelip,yıllarını bu işe veren arkadaşların tecrübesine şahit oldum. Başarılarının dev.ını diliyorum.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile