SİZİN İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ BULMAMIZI İSTER MİSİNİZ ?

Zemin Dekorasyon

Zemin dekorasyon

Ev dekorasyonunda seçilen eşyalar, perdeler vb. materyaller kadar, bu objeleri insanın gözüne hoş , uyumlu ve şık gösterecek detay zemin kaplamalarıdır. Bir tür zemin kaplamasını kenara ayırıp bu harika demek yanlış olur. Her birinin farklı açılardan avantajları ve dezavantajları vardır. Evi dekore ederken seçeceğiniz modern, minimalist ya da gelenekçi türde eşyalar evinizin zemin dekorasyonunun seçiminde büyük önem arz eder. Şık görünmesinin yanında aranan bir diğer özellik de kullanışlı olması. Kolay temizlenebilme, ses geçirgenliği, iletkenlik gibi özellikler zemin kaplama türlerinde dikkat edilmesi gereken birkaç detaydır. Farklı beklentilere farklı çözümler sunan zemin kaplama türlerinden bir kaçını inceleyelim.   

Porselen seramik Genellikle granit olarak da bilinen porselen karolar, iki çeşidi vardır. Bu karolardan ilki olan sırlı granitin özelliği su emme oranının %0,05’in altında olmasıdır. Sırsız granitte ise bu yüzde neredeyse sıfırdır. Bu zemin kaplama türü çizilme, aşınma ve leke tutmaya karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu zemin kaplama türüne salon ve oturma odalarında rastlansa da sıklıkla mutfak ve banyolarda görülür. Bunun sebebi estetik görünümleri ve kaymazlık özelliğidir.

Laminat parke

Sıklıkla tercih edilen bu zemin kaplama türünün belirgin özelliği en dayanıklı parke çeşidi oluşudur. Uzun ömürlü olan bu tür yüksek dirence sahiptir. Uygulaması genellikle profesyoneller tarafından yapılsa da, kolay uygulanabilir bir zemin kaplama çeşidi olduğundan kişiler kendi döşeme işlemini kendisi de yapabilir. Laminat parke kendi içlerinde 21,22,31 şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma laminat parkenin sınıfları büyüdükçe üzerindeki zırh tabakasının daha sağlamlaştırıldığı anlamına gelir. Yoğunluğu daha sağlamlaştırılan laminat parkeler çizilmeye ve darbeye karşı daha duyarlı olur.

Lamine parke

Lamine parkelerin öne çıkan özelliği önceden cilalanmış olmasıdır. Cilalama işleminden gelen avantajlarından biri ileriki dönemde oluşacak çizik ve aşınmaların cilalanarak arındırılabilir oluşudur. Tabi bu işlem profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Ancak bu şekilde lamine parke üzerindeki ağaç damarları ortaya çıkar ve canlılığı sağlanır. Lamine parkenin laminat parkeye göre pahalı olmasının temel sebebi, lamine parkenin ahşap olmasından kaynaklıdır. Bunun getirdiği dezavantaj ise suya karşı duyarlı bir zemin kaplama türü oluşudur.

Masif parke

Parke çeşitlerinden bir diğeri olan masif parkenin öne çıkan en belirgin özelliği ise ses ve ısı izolasyonunu en iyi şekilde sağlamasıdır. Masif parke diğer parke türlerinin babasıdır. Bu tür, uygulanacak alana getirilip 10 gün kadar ortama alışması için bekletilir. Montaj işlemi macun ile yapılır. Sonrasında üzerinde bulunan pütürler kot farkı oluşturacağından sistre çekilme işlemi yapılır. Son olarak, belirlenen renk ile cilalama işlemi yapılır. Üzerine uygulanan birçok işlem olması sebebi ile sık tercih edilmez. Bu parke türünde de diğerlerinde olduğu gibi su ve nem konusunda dikkatli olunmalıdır. Önemli özelliklerinden biri de ısı ve ses izolasyonunu en iyi şekilde sağlamasıdır. Doğal materyallerden yapıldığından maliyeti en yüksek parke çeşitlerinden biridir.

Epoksi

Epoksi kullanım alanları göz önünde tutulduğunda diğer türlere göre farklılık gösterir. Aynı zamanda hammaddesi ve uygulanış biçimi de diğer zemin kaplama çeşitlerinden farklıdır. Bu tür, kimyasal karışımlardan elde edilen bir kaplama çeşididir. Bu sebeple diğer zemin kaplama çeşitlerine farkla kimyasallara karşı dayanıklıdır. Aşınma ve darbe emici özelliği vardır. Bu da  epoksi zemin kaplamanın ihtiyaç duyulduğu alanlar hakkında fikir verir. Temizliğinin kolay oluşu, toz ve leke tutmama özelliğinden dolayı hastanelerin tercihidir. Darbeye karşı dayanıklı olması ve aşınmalardan etkilenmemesi endüstriyel alanlarda sıkça kullanılmasının sebeplerindendir.

Tümü
Epoksi Boya
TOP